Відновлення лісів та збільшення лісистості області: пошук оптимальних рішень спільно з лісівниками і територіальними громадами

04 Вересня 2021, 12:00
Обговорення заліснення 792
Обговорення заліснення

В області обговорили шляхи реалізації завдань, визначених Указом Президента України щодо державної програми «Масштабне залісення України».

У цьому році Президент України підписав Указ, яким дав старт державній програмі «Масштабне залісення України». У межах цієї екологічної ініціативи передбачено за наступні 10 років створити 1 мільйон гектарів нових лісів, а в перші три роки потрібно буде висадити 1 мільярд дерев. Слід зазначити, що це питання досить актуальне і для Волині, адже третина області вкрита лісами. Про це йдеться на сайті Волинської ОДА.

Відтак, про основні проблеми, пов’язання із залісненням області інформував присутніх начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко. Він зауважив, що з ініціативи керівників лісгоспів уже відбулися зустрічі у територіальних громадах. 

«Сьогодні маємо прийняти конкретні рішення – як підсумок уже обговореного попередньо і проаналізованого кожним із керівників громад. Щодо виконання завдань, визначених Указом Президента України, в масштабах Волині – це в межах 115 мільйонів дерев та відведення додатково 20 тис. гектарів площ під заліснення» , – зазначив головний лісівник області.

Однак, якщо висаджування дерев лісівники готові взяти на себе практично повною мірою, позаяк мають для цього ресурс та потенціал, то розширити державний лісовий фонд – завдання для місцевої влади.

«Для цього потрібно відвести площі. І перш за все – надати статусу лісів тим, де вони фактично є, але можуть бути втраченими через інше цільове призначення. Збільшити відсоток лісистості області з 34 до 36 відсотків реально. Це можна зробити шляхом заліснення малопродуктивних та деградованих земель, які не використовуються у сільському господарстві, де пройшло повне або часткове самозаліснення. Ще є частина земель, де лісівниками раніше були створені насадження – на неугіддях та малопродуктивних землях, що зараз перебувають у землях запасу. Враховуючи, що ці земельні ділянки знаходяться без дієвої охорони від пожеж та лісопорушників, насадження тут частково або повністю втрачаються», – наголосив Олександр Кватирко.

Він також зауважив, що згадані ліси утворились природним шляхом, без фінансових та матеріальних затрат, а відтак ми зобов’язані їх зберегти. 

У цьому контексті найголовніше на сьогодні, на думку начальника Волинського ОУЛМГ, щоб усе суспільство (влада, об’єднані територіальні громади, населення) чітко усвідомили: це завдання не лише для лісівників, а тому необхідно напрацювати чіткі стратегічні рішення – кожен на своєму рівні. Для цього потрібна лише зацікавленість усіх сторін. Ми можемо на Волині в нинішніх умовах створити нові ліси або узаконити вже створені лісові насадження на площі близько 20 тисяч га. 

За інформацією обласного управління лісового та мисливського господарства, станом на сьогодні в межах земель запасу та земель об’єднаних територіальних громад знаходиться орієнтовно майже 4200 га земель, на яких відбулось часткове або повне самозаліснення, та ще майже 3600 га земель, де проведено штучне лісорозведення, але які на сьогодні не передані в постійне користування спеціалізованим лісогосподарським підприємствам. 

Слід зазначити, що до обговорення порушених питань долучилися й голови територіальних громад. На сьогодні уже є розуміння з боку окремих громад. Для прикладу, як повідомив голова Маневицької ТГ Олександр Гаврилюк, вони готові передати у лісовий фонд 116 га площ. Своєю чергою, голова Прилісненської ТГ Ігор Терещенко говорив про передачу 77 га. Голова Цуманської ТГ Анатолій Дорошук сказав, що на території громади є 127,5 га самозаліснених земель і це високопродуктивні лісові культури, однак, їх треба узаконити. 

Читайте також: Горохівського лісничого оштрафував суд за вимагання хабаря

Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром