У Любешеві працівниця селищної ради ініціювала реформу, яку підтримали в Міністерстві культури. Як їй це вдалося
Завідувачка сектору культури, молоді, спорту та туризму в невеликій Любешівській громаді на Волині Ольга Оласюк взялася за реформу культури.
«Сучасні культурно-мистецькі заходи — це те, чого прагне наша громада. І ми працюємо над тим, щоб це втілити, — каже жінка.
Разом з командою Ольга створила план реорганізації заходів і звернулася до Міністерства культури. Її робота стала в Україні прецедентом, який привернув увагу Мінкульту й Комітету Верховної Ради.
Партнерське видання ШоТам запитали в Ольги та її колег, чого вже вдалося досягти.
Вирішили залучити молодь до культурних заходів
Я завжди вірила, що ми можемо змінювати світ навколо нас — хай маленькими кроками, але відчутними. За освітою я викладачка соціально-педагогічних дисциплін, і 12 років працювала з дітьми із соціально незахищених сімей. Моя робота завжди була про турботу й розвиток, але мене не покидала думка, що цей вплив може бути значно ширший, якщо займатися ним на рівні громади.
Ще в навчальному закладі я помітила, що діти з вразливих категорій часто залишаються «за бортом» активного життя. Їм потрібна підтримка та можливість розкрити свої таланти. Ми з колегами вирішили, що потрібно залучати їх до культурних заходів, створювати простір, де вони зможуть розвиватися та знаходити підтримку. Але я хотіла робити це масштабніше, ніж дозволяла школа.
Дослідили, чого хоче молодь громади
Коли у 2019 році оголосили конкурс на посаду головного спеціаліста у відділі культури, молоді, спорту й туризму Любешівської селищної ради, я зрозуміла — це мій шанс. Подала документи, успішно пройшла конкурс і почала працювати. За рік мене призначили завідувачкою відділу.
Одним з найбільших досягнень для мене стала Молодіжна рада, яку ми створили у 2023 році. До неї увійшли 37 активних молодих людей, які готові не тільки висловлювати свої ідеї, а й писати проєкти та брати участь у їхньому втіленні. Учасники збираються, обговорюють проблеми, діляться думками, і це дуже нас радує.
Наступним викликом стало напрацювання стратегії розвитку молоді. Завдяки співпраці з експертами проєкту «ІМПУЛЬС», який реалізується за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», ми провели глибоке дослідження потреб нашої молоді.
162 людини віком від 14 до 35 років заповнили анкету. У результаті ми визначили декілька головних напрямків стратегії — від національно-патріотичного виховання до розвитку молодіжної інфраструктури.
Мріють реформувати старі клуби у творчі простори
У нашій громаді є 28 клубів і будинків культури. Колись це були осередки життя, де люди зустрічалися, спілкувалися, танцювали. Але, на жаль, деякі з закладів потребують ремонту й осучаснення.
Ми прагнемо створювати сучасні творчі простори, які будуть притягувати людей різного віку. Це мають бути місця, де кожен зможе проявити свої таланти, навчитися чогось нового, знайти однодумців або просто подивитися фільми.
Від радянщини до сучасних осередків
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» — наш надійний партнер з 2021 року. Завдяки його підтримці ми відкрили STEM-лабораторію, облаштували харчоблок у лікарні, отримали генератори та медичне обладнання. У 2023 році натомість розпочали співпрацю у сфері культури. До нас приїхала експертка Людмила Колісник, і разом з Ольгою Оласюк провела дослідження, щоб зрозуміти, як у нашій громаді працюють культурні заклади.
Ольга стала рушійною силою цих змін. Саме завдяки її наполегливості вдалося організувати робочу групу, розробити проєкт реформи та розпочати діалог з Мінкультом. Але відповіді нас розчарували — у міністерстві посилалися на застарілі закони 1998 року.
Тоді ми звернулися по підтримку до Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Завдяки цьому в липні організували виїзний комітет Верховної Ради, де наш голова сільради порушив проблему оновлення закладів культури. У жовтні під час Брифінгу мерів у Києві питання підняли знову, і Міністерство висловило готовність слухати нас та працювати разом. Наразі вони вже готують відповідні зміни.
Ми хочемо змінити формат роботи наших закладів культури. Від радянщини потрібно переходити до сучасних осередків. Сподіваємося, що зміни на законодавчому рівні дадуть нам можливість це реалізувати.
Наша мета — зробити культурні послуги доступними й цікавими для всіх
З Ольгою Оласюк ми почали працювати навесні 2024 року. Відтоді зробили багато: переглянули роботу клубів, поспілкувалися з працівниками, розібралися, що їм болить. Найбільше проблем було з господарською частиною: старі будівлі, відсутність ремонту, нестача обладнання. І, звісно, брак людей — молодь не дуже хоче йти в культуру, і це велика біда.
Але ми не здаємося. Наша мета — зробити культурні послуги доступними й цікавими для всіх. У нас є команда, яка цим живе та хоче не просто зберегти те, що є, а й розвивати щось нове. У нас є велика віра в те, що поєднання народних традицій із сучасними форматами може стати крутою ідеєю, яка зачепить і дорослих, і молодь.
У таких ініціативах є душа
Експертка Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» розповіла нам про проєкти, які реалізували в інших громадах. Це стало для нас великим натхненням — наприклад, ми почали працювати з приватною колекцією старовинного одягу однієї з місцевих жительок. У таких ініціативах є душа, а найголовніше — це зацікавило молодь: вони долучаються, допомагають.
Ми впевнені, що можемо зробити культуру цікавою й сучасною, адже це не лише про минуле, а й про те, як ми бачимо себе сьогодні та ким хочемо стати завтра.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром